Jdi na obsah Jdi na menu
 


Detský domov vo Vilšanoch Zakarpatská Ukrajina

29. 11. 2009

Tento ústav a vôbec všetky na Ukrajine, sa dostali do problémov po rozpade ZSSR. Deti žijú v mamutiom domove - internáte  s prísnym uzatvoreným režimom. Život trávia pasívne, ležia alebo sedia na jednom mieste bez možnosti dostať sa z izby na čerstvý vzduch.

Tento a vôbec všetky ústavy podobného typu trpia nedostatkom kvalifikovaného personálu. V ústave sú deti s fyzickým i mentálnym postihnutím. Výchovný denný program neexistuje, čím je znemožnený akýkoľvek rozvoj dieťaťa.O ich ďalšom rozvoji a zlepšení života nie je  v podstate uvažované.

 Všetky ústavy na Ukrajine,vrátane tohto trpia finančným, materiálnym a personálnym nedostatkom. Preto sa snažíme pomôcť aspoň trochu.  Ústav si vypomáha chovaním dobytka a pestovaním základných hospodárskych plodín. Momentálne je v ústave 197 detí. 197 mentálne a pohybovo postihnutých detí a sirôt, kde na tento počet detí je zamestnaný 125 členný personál , čo je takmer  8 x nižší počet ako v akomkoľvek našom zariadení. A aj to nie je zvykom aby podobné ústavy riešili takú šírku postihnutí a zároveň problém sirôt.

Rozpočet internátu za rok 2009

 
Podľa informácie  8.3.2010 od nového riaditeľa Bohdana Michajloviča 3 600 000 hriveň dostal ústav od ukrajinské vlády jako dotace, dalších 900 000 hriveň jako dětské důchody. Tyto částky stačí pouze na placení výplat, energií a jídla.
Chybí peníze především na rekonstrukci venkovních prostor internátu jako je dětské hřiště, zahrada, apod., dále na údržbu elektrifikace, na zařízení kuchyně, na techniku potřebnou k rehabilitaci, k péči o imobilní děti a na léky. Do budoucnosti by pan ředitel chtěl postavit novou budovu, ve které by bylo pouze rehabilitační centrum se školeným personálem. V této době bohužel nejsou prostory pro tuto budovu a hlavně finance.

Tento ústav sme si vybrali z jednoduchého dôvodu. Nás do Vilšan priviedla zábava a radosť zo života. Tieto deti však nešťastie a osud. 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Deti z Vilšan

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář